هنرنامه


تازه‌ترین خبرها از دنیای هنر
یک تابلو نقاشی رنگ روغن متعلق به قرن نوزدهم که در جریان اشغال فرانسه  در جنگ جهانی دوم ربوده شده بود با هدف پیدا شدن صاحب حقیقی آن به نمایش  گذاشته شده است. پسر سرباز آلمانی که این تابلو را در اطاعت از مقامات بالاتر از محل برداشته بود، این اثر را بازگردانده است.حالا این تابلو کوچک بی‌نام که توسط «نیکولاس روسو» نقاش فرانسوی خلق  شده است پس از ۷۶ سال به فرانسه بازگردانده شده است و اکنون در نمایشگاهی  واقع در «وردن» به نمایش گذاشته شده است.«ساشا جفری» هنرمند بریتانیایی در ماه دسامبر امسال بزرگترین تابلو  نقاشی جهان را برای جمع‌آوری ۳۰ میلیون دلار در دبی به مزایده می‌گذارد. این اثر هنری که خلق آن تاکنون ۲۰ هفته زمان برده و انتظار می‌رود تا  اوایل سپتامبر تکمیل شود، ابعادی معادل دو زمین فوتبال خواهد داشت. این هنرمند بریتانیایی در حال حاضر در یک هتل لوکس واقع در دبی مشغول  خلق این اثر هنری است. انتظار می‌رود در ماه نوامبر و در همان هتل از این  اثر هنری رونمایی شود.باستان‌شناسانی که در یک محوطه ماقبل تاریخ واقع در لهستان مشغول کاوش بودند به دو مجسمه خوک کوچک ۳۵۰۰ساله دست یافتند.باستان‌شناسان معتقدند این دو مجسمه باستانی کشف‌شده در لهستان  می‌توانند در درک بهتر جامعه ماقبل تاریخ میانه هزاره دوم پیش از میلاد  مسیح مستقر در این بخش از اروپا کمک کنند. این مجسمه‎ های کوچک در مالوپولسکا و در کوهستانی واقع در جنوب شرقی لهستان کشف شده‌اند.
تابلو نقاشی  «نیلوفرهای آبی» اثر  «کلود مونه» به عنوان یکی از آثار نمایشگاه بزرگ هنرمندان امپرسیونیست در  گالری ملی لندن به نمایش گذاشته خواهد شد. مجموعه تابلوهای نقاشی «نیلوفرهای آبی» اثر «کلود مونه» از محبوب ترین آثار  این هنرمند در سراسر جهان هستند که در سال ۱۹۲۲ تعدادی از آن‌ها توسط  «مونه» به دولت فرانسه اهدا شدند و در حال حاضر در موزه «Orangerie» در  پاریس نگهداری می‌شوند.«رافائل» نقاش مشهور رنساس حدود ۵۰۰ سال پیش درگذشت، اما سال‌ها در مورد  موقعیت مکانی محلی که این هنرمند در آن به خاک سپرده شده تردیدهایی وجود  داشته، حالا کارشناسان هنری تصویر سه بُعدی چهره این هنرمند را شبیه‌سازی  کردند تا به این وسیله به این معمای چندین ساله پایان دهند. دانشمندان دانشگاه «تورورگاتا» در رم با کمک نسخه‌های مصنوعی بقایای منسوب به «رافائل» اقدام به بازسازی  تصویر سه بعدی از چهره این هنرمند کردند که در نتیجه تصویری مشابه  خودنگاره‌های «رافائل» و پرتره‌هایی که توسط سایر نقاشان هم‌دوره او خلق شده بود به دست آمد.
نمایشگاه بزرگی از آثار هنرمندان امپرسیونیست پس از چهار ماه تاخیر ناشی از محدودیت‌های کرونا در لندن برگزار می‌شود. ۶۰ اثر از یکی از برترین مجموعه‌ تابلوهای نقاشی امپرسیونیست اروپای شمالی بالاخره پس از چهار ماه به نمایش گذاشته می‌شوند. حدود نیمی از این تابلوهای نقاشی برای نخستین‌ بار در بریتانیا به نمایش  گذاشته می‌شوند و شاهکارهای هنرمندان بزرگی همچون «ادوارد مانه»، «کلود  مونه»، «ادگار دگا» و «پل گوگن» را شامل می‌شود.