قدیمی‌ترین نقاشی‌های کشف شده به چه زمانی باز می‌گردد و انسان از چه زمانی به خلق تصویر و نقاشی علاقه نشان داده است؟ پاسخ به این سئوال چندان آسان نیست و تقریباً نمی‌توان دقیقاً زمانی برای شروع نقاشی توسط انسان تعیین کرد. اما آنچه تحقیقات و اکتشافات دانشمندان نشان می‌دهد، هنر نقاشی نزد انسان‌ها دست کم  ده‌ها هزار سال قدمت دارد. مطالعات تاریخی نشان می‌دهد حداقل از زمانی که انسان غارنشین به عرصه رسیده، هنر نقاشی هم مورد توجه او بوده و در این زمینه آثاری از خود بر جای گذاشته است. 

غار چوو در جنوب فرانسه یکی از اولین و زیباترین هنرهای غار در جهان است. نقاشی‌های موجود در این غار متعلق به 30000 تا 32000 سال پیش است. در دیواره‌ی این غار بیش از 1000 تصویر دیده می‌شود. آثار این غار در سال 1994 توسط گروهی از متفکران موسیقی کشف شد. همچنین بقایای فسیلی زیادی از انسان‌های گذشته در این غار به‌جامانده بود. یونسکو این غار را به‌عنوان یکی از مراکز میراث جهانی در سال 2014 به ثبت رساند. نقاشی‌های این غار عمدتاً شامل حیواناتی چون ماموت، شیرها، خرس‌ها هستند و تصاویر از کوه‌ها نیز دیده می‌شد. البته شایان‌ذکر است که تصاویری از حیوانات عجیب‌وغریب هم در بین آثار دیده می‌شود.

غار سرا دا کاپیوارا در پارک ملی برزیل یکی از قدیمی‌ترین هنرهای آمریکای جنوبی را در خود جای‌داده است. بسیاری از نقاشی‌های این غار متعلق به 25000 سال پیش است. در این نقاشی‌ها از رنگ و سایه‌های قرمز استفاده‌شده است. تصاویر مربوط به شکار، رقص‌ها، انسان‌ها، حیوانات و جنگ‌ها است. این نقاشی‌ها همچنین اولین شواهد از تمدن انسان‌ها در قاره‌ی آمریکا محسوب می‌شود.

غار لاسکو که در جنوب غربی فرانسه قرار دارد، نقاشی‌های متعددی را در خود جای‌داده است. این مکان شامل بیش از 2000 نقاشی است. تخمین زده‌شده که نقاشی‌های این غار متعلق به 20000 سال پیش است. نقاشی‌ها شامل حیوانات، انسان‌ها و نشانه‌ها بوده است. بیشتر نقاشی‌ها شامل گاوهای سیاه با پاهای بسیار بلند است. در این تصاویر از رنگ‌های طبیعی متعددی استفاده‌شده است و به‌طورکلی زیبایی خاصی را به ارمغان آورد.

نقاشی‌های کشف‌شده در غار شمالی اسپانیا یعنی غار آلتامیرا  بهترین آثار و نقاشی‌های حفظ‌شده‌ی جهان محسوب می‌شود. نقاشی‌هایی از پستانداران وحشی و دست‌های انسان‌های در این غار نیز دیده می‌شود. دیوارهای داخلی این غار از شرایط آب و هوایی مختلف در امان هستند و به خوبی حفظ‌شده‌اند. بر اساس تحقیقات احتمالاً این آثار متعلق به 13000 سال پیش است و تصویری از زندگی اجدادمان را به نمایش می‌گذارد.


ما را در آپارات دنبال کنید