معنای پنهان رنگ‌ها می‌تواند به عنوان ابزاری قدرتمند در هنر مورد استفاده قرار گیرد  و پس از درک اصول به کار بردن رنگ‌ها، هنرمند می‌تواند از تأثیر رنگ‌ها برای جذب کردن بیننده استفاده کند.

در هنر و طراحی ، رنگ به ما امکان می‌دهد تا فردیت خود را ایجاد کنیم. از ویژگی‌های حسی رنگ می‌توان برای بیرون کشیدن روحیه خاص یا ایجاد پیام یا عکس العمل در بیننده استفاده کرد. ما به عنوان هنرجو می‌آموزیم که چگونه از ویژگی‌های مثبت یا منفی رنگ در آثار خود استفاده کنیم.

در این نوشته به عنوان مقدمه با معنای پنهان و بعضی از ویژگی‌های حسی و روانی رنگ‌های خالص آشنا می‌شوید؛ اگرچه این ویژگی‌ها فقط بعضی خصوصیات این رنگ‌ها را یادآوری می‌کند؛ در حالی که رنگ‌ها به خصوص رنگ‌هایی که گرایش‌ها و ترکیب‌هایی خاص در خود دارند، معناهای متفاوتی خواهند داشت.

قرمز رنگی قدرتمند، پرهیجان و با نشاط، جاه طلب و تحریک آمیز است. اما ، قرمز همچنین می‌تواند خطر یا تهدید را نشان دهد. نارنجی رنگی شفاف و سرزنده است. نارنجی می‌تواند  قاطع ، پویا و نشانگر بی باکی باشد.رنگ زرد احساس امید و خرد را در ذهن ایجاد می‌کند. زرد روشن نشانگر عقل ، طراوت و شادی است. همچنین رنگ زرد به عنوان نمادی هشدار دهنده هم تعبیر می‌شود. سبزرنگ هارمونی ، تعادل و امنیت، همچنین دارای یک معنای نمادین امید ، صلح ، لطافت و فروتنی است. سبز نشانگر ثبات و استقامت ، امید و رشد است. رنگ آبی دارای احساسی از وسعت است. در عین حال آبی رنگی درونگرا و نشانگر خرد و پایداری محسوب می‌شود.  بنفش رنگی با متانت است. اما احساسات تاریک و غمناک را هم می‌توان با استفاده از بنفش‌ها به تصویر کشید. قهوه ای رنگی غنی و فوق العاده اطمینان بخش است که حسی نوستالژیک را هم در ما بیدار می‌کند. خاکستری نشان دهنده احتیاط و سازش است. بسیاری از خاکستری‌های زیبا با ترکیب کردن رنگ‌های متعارف با هم قابل تهیه هستند. سفید نمادی از ایمنی ، پاکیزگی و خلوص است و کمال و بی آلایشی را تداعی می‌کند و سیاه رنگی  اسرارآمیز و پنهان است که از ناشناخته‌ها می‌گوید. 

در پایان این نوشته باید دوباره تاکید کنیم که این‌ها فقط معنای اولیه و سادۀ رنگ‌ها هستند و نباید تصور کنید که این‌ها معنای مطلق و همیشگی برای رنگ‌ها محسوب می‌شوند. همانطور که اشاره شد این موارد فقط تاثیرات روانی رنگ‌ها را شامل می‌شود و کاربرد رنگ‌ها در کنار یکدیگر در یک اثر هنری می‌تواند تاثیرهایی متفاوت در بیننده به جا بگذارد.


ما را در آپارات دنبال کنید