اگر جزو آن دسته از هنرجویانی هستید که یک یا چند دوره آموزشی هنرهای تجسمی را امتحان کرده‌اید و به هر دلیل از نتیجه کارتان راضی نبوده‌اید، بهتر است نکته‌هایی را در مواجهه با این مسئله در نظر داشته باشید.

واقع بین باشید

اولین  نکته در ارتباط با ناراضی بودن از از کار هنری‌تان این است که واقع بین باشید. همۀ ما برای یادگیری هنرهای تجسمی نیازمند یادگیری فنون و مهارت‌هایی هستیم و  باید در نظر داشته باشید که شما در مرحله تعلیم دیدن این مهارت‌ها هستید. پس این انتظار که تمرین‌های شما در این مرحله بی نقص و خالی از اشکال باشند واقع بینانه نخواهد بود. نباید تمرین‌های هنری خودتان را فاجعه ، شکست یا اشتباه بدانید. پس با خود مهربان تر باشید چرا که فرصت‌های زیادی برای شما در پیش است. باید باور داشته باشید که به دنبال تمرین‌های بیشتر نتایج بهتری هم خواهید گرفت.

شما یک فرد شجاع هستید

باید در نظر داشته باشید که شما در مرحله تعلیم دیدن هنرهای تجسمی هستید و به تمرین‌های هنری خود در این مرحله باید به عنوان تجربه‌های یادگیری نگاه کنید. این یک واقعیت است که ما از اشتباهات خود بهترین درس‌ها را می‌توانیم بگیریم و این در مورد آموختن هنر هم صادق است. واقعیت مهم دیگر این است که شما در حقیقت فرد شجاعی بوده‌اید که قدم در راه چالشی به اسم آموختن هنر گذاشته‌اید. اگر به این تلاش شجاعانه ادامه بدهید، پس این پروژۀ خلاق ، هر چقدر هم که از نظر شما ضعیف باشد ، تبدیل به یک تجربه یادگیری واقعی و شاید یکی از عمیق‌ترین تجربه‌های زندگی‌تان شود. 

تجربه‌های هنری خود را به درستی ارزیابی کنید

خیلی اهمیت دارد که تمرین هنری خود را با نگاهی صحیح و منصفانه ارزیابی کنید. می‌شود اینطور گفت که در اغلب تمرین‌های هنری در دوره‌های آموزشی ممکن است اشتباهات و ناکامی‌هایی مشاهده شود، اما معنایش این نیست که اثری که به وجود آمده به طور کامل ناموفق و شکست خورده است. حتماً این تجربه را داشته‌اید که بعضی از قسمت‌های تمرین شما برایتان خوشایندتر و قابل قبول تر بوده و بخش‌هایی دیگر ناخوشایند و ناموفق. همین مسئله نشان می‌دهد که شما در تمرین‌هایتان توانسته‌اید به موفقیت‌هایی هم دست پیدا کنید. پس به راحتی خواهید توانست در تمرین‌های بعدی این موفقیت‌ها را تکرار و اشتباهات را هم جبران کنید.


ما را در آپارات دنبال کنید